1 лютого 2021 року відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Сумській місткій раді.
Під час засідання члени комісії обговорили стан виконання заходів щодо ліквідації захворювання на сказ кішки, що був зареєстрований 27.11.2020 року в с. В. Піщане Сумської міської ради, та питання зняття карантинних обмежень в даному населеному пункті.
Заслухали заступника голови Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при СМР, якій доповів про стан виконання плану протиепізоотичних заходів з ліквідації огнища сказу, - так, за період карантину згідно затверджених заходів, зроблено наступне:
Протягом карантинних обмежень випадків захворювання тварин на сказ не виявлено. У зв’язку з цим комісія прийняла рішення зняти карантинні обмеження та оголосити с. В. Піщане Сумської міської ради – благополучними щодо сказу тварин.
Сказ залишається актуальною проблемою та реєструється в більшості країн світу, де є його природні осередки. За даними ВООЗ, щорічно від сказу на земній кулі гине близько 50 тис. людей і мільйони тварин, 1 млн. людей щорічно отримують щеплення проти цієї хвороби, що вказує на неабияку соціальну значущість сказу.
– Сказ, або водобоязнь, – особливо небезпечне, гостре, заразне, надзвичайно важке і невиліковне захворювання, яке неминуче закінчується смертю. Хворіють на нього люди і всі теплокровні тварини, як свійські так і дикі. Особливо небезпечні лисиці та безпритульні тварини, які не щеплені проти сказу.
Джерелом збудника сказу є хворі тварини, які виділяють вірус головним чином зі слиною. Зараження сказом відбувається в основному через укуси чи внаслідок потрапляння слини хворої тварини на свіже поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок.
Тривалість інкубаційного періоду залежить від виду, віку та сприйнятливості тварини, місця і характеру укусу, кількості та активності вірусу, що потрапив у рану. Найбільш короткий інкубаційний період складає 7-8 днів, у середньому він триває від 3-х місяців (іноді до 6-ти місяців і навіть одного року).
«При укусах заражених тварин прогноз для людини завжди залишається несприятливим»
– Як діяти коли Вас покусала тварина?
– Перш за все, необхідно якомога швидше промити рану водою з господарським милом, обробити краї 5-відсотковим розчином йоду, накласти стерильну пов’язку і звернутись у травматологічні пункти (відділення) лікарні за медичною допомогою або до найближчого лікувально-профілактичного закладу, та за порадою лікаря-травматолога пройти курс антирабічних щеплень у стаціонарному відділенні медичного закладу, адже ці щеплення є сьогодні єдиним ефективним засобом профілактики, щоб не померти від сказу.
Тварину, яка вкусила, в жодному разі не слід вбивати. Її варто ізолювати, встановити за нею нагляд ветеринарного працівника протягом 10 днів, тобто максимального терміну появи клінічних ознак сказу у тварин.
Власникам живності
Кожен власник тварини повинен знати та дотримуватися обов’язкових правил:
Фахівці радять обмежити контакт з безпритульними тваринами, хай би якими жалюгідними і безпорадними вони були. Пам’ятайте, що єдиною гарантією, попередження виникнення цієї смертельної хвороби при контакті з хворою твариною є своєчасне і в повному обсязі проходження курсу антирабічного лікування.